WARSZTATY KULINARNE Z WYKORZYSTANIEM NAJNOWSZYCH TECHNIK GOTOWANIA

W dniu 22 lutego 2017 r. uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Żywcu brali udział w Warsztatach Kulinarnych z wykorzystaniem najnowszych technik gotowania sous-vide oraz syfonu isi zorganizowanych przez mgr inż. Romanę Twardowską – Przewodniczącą Zespołu Przedmiotów Gastronomicznych.

Sous-vide jest próżniową metodą długiego gotowania potraw w szczelnie zamkniętych plastikowych workach umieszczonych w gorącej wodzie, której temperatura, w zależności od gotowanego produktu, waha się w granicach od 58 do 85 oC. Celem metody jest zachowanie naturalnego smaku i jakości żywności.

Syfon isi powszechnie wykorzystywany do sporządzania bitej śmietany może być również wykorzystywany z powodzeniem do sporządzania innych potraw, które po spulchnieniu wyglądają i smakują zupełnie inaczej niż te sporządzone w sposób klasyczny.

Uczniowie pracowali pod czujnym okiem Pana Daniela Jakubca. Daniel Jakubiec to doświadczony szef kuchni i pasjonat gotowania. Prowadzi Akademię Gotowania i Szkołę Kulinarnych Mistrzów, gdzie dzieli się swoim ponad 19-letnim doświadczeniem. Umiejętności swe szlifował pod okiem takich kulinarnych mistrzów, jak: Kurt Scheller, Giancarlo Russo, Jacek Sulich, Adam Michalski, Krzysztof Szulborski. Potrafi stworzyć niesamowite kompozycje, które cieszą swoim widokiem i smakiem.

Celem warsztatów było zapoznanie kursantów z nowymi technikami gotowania i obróbki kulinarnej oraz najnowszymi trendami i technikami podawania potraw i aranżacji talerza.

Na warsztatach uczniowie doskonalili swoje umiejętności i talenty kulinarne, poszukiwali inspiracji i nowych rozwiązań w kuchni oraz stworzyli niezapomniane dania:

  • Carpaccio z marynowanego buraka metodą infuzji z ziołową bryndzą i karmelizowanymi orzechami.
  • Polędwiczki z puree warzywnym i musem z koziego sera.
  • Cappuccino z borowików z chipsem z bekonu i rozmarynową oliwą.
  • Sernik z białej czekolady.

Warsztaty miało bardzo atrakcyjną formę i okazały się ważną lekcją poglądową na temat innego sposobu obróbki kulinarnej, który umożliwia zachowanie lepszej jakości produktów, walorów smakowych oraz wydobycie pełnego aromatu potraw.

Uczestnicy szkolenia mieli okazję zdegustować przygotowane potrawy i przekonać się, że cały smak i aromat zostaje w potrawie – nic nie wydostaje się na zewnątrz, a wszystko trafia wprost na talerze.

Udział w takich warsztatach nie tylko uczy, ale także znacząco wpływa na świadomość przyszłych kucharzy, że w obecnych czasach w kuchni nie może rządzić pośpiech, że gotowanie nie może być masową produkcją a powrót do tradycyjnego gotowania i starych, sprawdzonych sposobów obróbki oznacza, że gotowanie nadal jest sztuką.