Sąsiedzkie potyczki kulinarne

13 czerwca 2017 roku w Zespole Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Żywcu miało miejsce podsumowanie projektu Erasmus+ realizowanego we współpracy z placówką z Dolnego Kubina (Słowacja). Projekt nosił tytuł: Mobilność + profesjonalizm zawsze procentują. Brali w nim udział uczniowie i nauczyciele z obu szkół reprezentujący zawody gastronomiczne. Praca w projekcie opierała się na wspólnych zajęciach warsztatowych. Tym razem spotkanie miało charakter niecodziennego konkursu. Uczniowie, połączeni (drogą losową) w polsko – słowackie pary, rywalizowali przygotowując potrawy: danie główne z łososia z dodatkiem jarzynowym (sałata mix, szparagi lub kalafior) oraz deser (z truskawek, czekolady i dowolnego ciasta). Przed samym turniejem, aby wypracować receptury, uczniowie komunikowali się za pomocą serwisu Facebook.  Młodzi adepci sztuki kulinarnej podeszli do zadania bardzo ambitnie, wykorzystując swoją kreatywność stworzyli autorskie dania (inspirowane istniejącymi lub całkiem oryginalne).


Warto przypomnieć, że Słowacy gościli już w Żywcu w maju br., uczestnicząc w nietypowych warsztatach kulinarnych. Nowatorska forma - warsztatowej części kursu - polegała na tym, że młodzież uczyła się wzajemnie od siebie. 
Uczennice z żywieckiego „Ekonoma”  (z klasy 3 TG1) zaprezentowały swoje umiejętności w zakresie:
- aranżacji talerzy z uwzględnieniem obowiązujących obecnie trendów,
- techniki składania tortów oraz ich dekoracji z użyciem aerografu,
- sporządzania potraw typu finger food – w tym pralinek, deserów i przekąsek.
Z kolei, wychowankowie szkoły w Dolnym Kubinie zademonstrowali swój kunszt barmański.

Czerwcowe zmagania konkursowe obserwowali i oceniali nauczyciele z Polski i Słowacji wspierani przez profesjonalistów. Przewodniczącym Jury był pan Piotr Gamoń, absolwent ZSEG w Żywcu (obecnie - Hotel Żywiecki w Przyłękowie). Efekt pracy mogli podziwiać także dyrektorzy obu szkół oraz przedstawiciel żywieckiego Starostwa pan Zbigniew Figura. Podczas finału goście i uczniowie mieli okazję obejrzeć pokaz kelnerski serwowania wina, który przeprowadził pan Jacek Kotula z Galicyjskiej Szkoły Smaku z Krakowa. Poziom konkursu był bardzo wysoki i wyrównany a uczniowie wykazali się dużymi umiejętnościami, co podkreślili „praktycy”. 
Jury doceniło różne aspekty „wydanych talerzy” – estetykę serwisu, nowatorstwo receptur oraz oczywiście cechy organoleptyczne potraw. Konkurs wygrała Katarzyna Pytlik wspierana przez Jarmilkę ze Słowacji. Gratulujemy!
Zwycięski zestaw potraw to – łosoś pieczony w otulinie z migdałów, puree z białych warzyw, sos malinowy i surówka z sałaty rzymskiej z limonką i olejem sezamowym, deser - grillowane ciasto francuskie, ganache z ciemnej i białej czekolady, truskawki, mięta i krwawnik.
Konkurs, wraz z uczennicami z klasy 3 TG1, przygotowała pani Jolanta Graczek.

Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej.